Přeskočit na: Hlavní nabídku ~ Konec stránky


 

Výstavní hala pro model Prahy

 

Návrh výstavní haly pro model Prahy je závěrečný školní projekt. Jedná se o projekt diplomní, jehož cílem bylo architektonicky a urbanisticky zpracovat zadané území na Letné.

Zadání diplomové práce znělo: Výstavní hala pro model Prahy. Hlavní myšlenkou této práce je navázat na historický odkaz Letné a zároveň toto místo povýšit na “místo setkání a relaxace”. Proto hlavní budovu výstavní haly doplňují ještě další dvě. Tak aby všechny tři tvořily ucelený komplex pro široký okruh lidí. Každá z navržených budov může fungovat samostatně, ale dohromady se navzájem doplňují, jak po stránce funkční tak po stránce architektonické. Na oko diváka působí jako celek, přestože každá slouží jinému účelu. Všechny tři stavby svým výrazem charakterizují přírodní podstatu parku, ale zároveň navazují na přísnou pravoúhlou uliční síť okolní zástavby. Řešení urbanistické i architektonické vychází ze snahy, uvést do souladu krásné prostředí parku a moderní stavby a přitom výrazně nenarušit charakter parku.

Proto bylo vybráno místo, které tyto podmínky splňuje. Svojí polohou se zapojuje do letenské zeleně, ale přesto je na okraji, aby nenarušilo celistvost parku. Vybrané místo se nachází v severozápadní části Letné. Jednou polovinou na tramvajové točně, která je určena územním plánem k demolici a druhou polovinou v parku a na stávajícím autobusovém parkovišti. Ze dvou stran (jižní a východní) pozemek lemuje nekonečná zeleň, ze strany severní pak velmi frekventovaná ulice Milady Horákové a ze strany západní stávající zástavba vil. Parcela o rozloze , s velmi malým převýšením 4m, je ve své podstatě rovinná a tudíž bezbariérová. Svojí podélnou osou je orientována severojižním směrem. Přístupy na parcelu vycházejí ze stávající zástavby a již existujících komunikací. Jako velmi vhodné se v návrhu jeví zrušení nefrekventované komunikace vedoucí skrz územní, která se napojuje na ulici Milady Horákové přes problémovou křižovatku. Silnice tvoří v dnešní době v parku neopodstatněnou bariéru a její zrušení nebude mít žádné důsledky na okolní dopravu. Odstranění umožňuje odproštění se od pravoúhlé komunikační sítě, a tím samotný počátek parku stylizovat krajinářsky, architektonicky a urbanisticky v tvarově organickém duchu.

Umístění budov na parcele vychází z již řečených předpokladů a myšlenek. Hlavní budova, tj. výstavní hala, svým půdorysným vyjádřeným reflektuje právě přírodní dynamiku parku a zároveň moderní dobu. Stavby, které ji ve stejném duchu doplňují, jsou posunuty hlouběji do parku, neboť svojí velikostí a měřítkem více zapadají do přírodní podstaty parku. Mezi doplňující stavby patří zázemí pro sportovní návštěvníky Letné s občerstvením, rozhledna a výstup z podzemních garáží. Výstavní hala svoji polohou respektuje uliční síť přilehlé komunikace Špejcharské a svoji podélnou osou (směr V-Z) na ni navazuje. Okolní chodníky pro pěší jsou tvarovány tak, aby samovolně přiváděly příchozí ke dvěma hlavním vstupům (jeden ze strany jižní a druhý ze strany severní). Na vstupy navazují stylizované rozptylové plochy s množstvím navržené zeleně, laviček a vodních prvků. Právě vodní prvky a jejich dynamické tvary umožňují přirozené zapojení staveb do parku a zároveň nenásilně propojují jednotlivé stavby mezi sebou. Od hlavní budovy vodní plocha odvádí návštěvníky směrem do jižní části parcely, kde se nachází sportovní zázemí, které jakoby celé pluje na vodě. I jeho půdorys se nese v podobném duchu jako výstavní hala, ovšem ve zjednodušené podobě (tj. půdorys elipsy) včetně stejně umístěných vstupů. Na jižním okraji pozemku se nachází již zmiňovaná rozhledna, která umožňuje návštěvníkům zhlédnout nad korunami stromů překrásný panoramatický výhled na Prahu a srovnat tak model s reálným obrazem. Rozhledna je úmyslně zakomponována mezi stromy s cílem potlačit její dominující vertikální rozměr, a tím ponechat důležitost výstavní hale.

Hlavní principy a myšlenky ovlivňující architektonický návrh se shodují s urbanistickým řešením. I zde byl kladen největší důraz na potřebu uvést v soulad prostředí parku a moderní stavbu.

Pro objekt výstavní haly byl volen tvar, který na první pohled charakterizuje funkci výstavní haly. Jedná se o velice kompaktní organicky tvarovanou hmotu, která stoupá jako terénní val dynamicky směrem do parku. V běžném návštěvníkovi stoupající linie evokuje pocit rozpohybovanosti budovy. Opticky je hmota rozdělena na dva přibližné elipsoidy. Elipsoid nižší a širší v sobě ukrývá v celém prostoru výstavní halu, zatímco elipsoid vyšší a užší slouží jako zázemí haly s členěním na dvě podlaží. Kompaktnost a dynamičnost výstavní haly umocňuje plášť s pravidelným rastrem přiznaných spár z panelů s hladkým kovovým povrchem (v barvě matné nerez). Fasádu výstavní haly po obou stranách prolamují dvě velká oblouková okna, která sledují tvar křivky budovy. Za prosklenou plochou se otevírá pohled na model Prahy. Kompaktní hmotu haly odlehčuje prosklený pás jdoucí při zemi. Celkový dojem doplňují detaily okapních žlabů a sloupky dešťového potrubí v pravidelném rastru. Hlavní vstupy do haly jsou včleněny do prosklené plochy vyššího elipsoidu a dále vstup umocňují skleněné markýzy na šikmých sloupcích.

Objekt sportovního zázemí svým vzhledem navazuje na výstavní halu, avšak ve zjednodušené podobě a menším měřítku, aby nedošlo k potlačení významnosti výstavní haly. Tvarovou podstatou hmoty je také elipsoid se stejným principem okenních ploch (vyjma odlehčujícího proskleného pásu) a vstupů.

Zatímco dvě již zmíněné budovy tvoří každá kompaktní hmotu, tak rozhledna byla navrhována naopak jako vzdušná a odlehčená a představuje stylizovaný strom. Stěžejní prvek zde tvoří ocelový tubus sloužící jako výtahová šachta. Z jižní strany ho obklopuje profilovaná ocelová obálka, která rozhledně uděluje dynamický vzhled a vizuální dojem stromu. Rozhlednu doplňují skleněné detaily.

Kompaktní hmota výstavní haly v sobě integruje na třech (resp. čtyřech) podlažích čtyři základní funkční části - vstupní halu, výstavní halu, prostor příležitostných výstav a zázemí budovy. Dispozice a účel jednotlivých částí se liší, ale navzájem se všechny prolínají. Po vstupu do přízemí se před návštěvníkem otevírá velkoryse řešená vstupní hala s dominantním točitým schodištěm. Po stranách haly je umístěno posezení a občerstvení. Oba prostory jsou od vstupní haly opticky odděleny. Přes skleněnou stěnu má příchozí přímý kontakt s výstavní halou, která vizuálně proplouvá do vstupní haly a naopak. Výstavní hale dominuje model Prahy o rozměrech 16x16m s pochozí lávkou zavěšenou do železobetonové skořepiny. Za výstavním prostorem je navržen vstup pro zaměstnance vedoucí přímo do suterénu. V druhém podlaží je navržen volný prostor pro příležitostné výstavy a galerie s výhledem na model. Galerie umožňuje optické propojení obou podlaží. V témže patře jsou dále umístěny oddělitelný výstavní (přednáškový) prostor a administrativa haly. Technologické zázemí zaujímá celý suterén. Zde je navržen systém umožňující spuštění modelu do podzemí v případě jeho údržby.

Objekt sportovního zázemí je funkčně rozdělen na tři části - šatny, bar a technologie budovy. Šatny zaujímají jižní polovinu celého přízemí. Slouží pro rekreační sportovce na Letné, neboť dnes jejich zázemí zcela chybí. Severní polovina je určena pro bar s venkovním posezením na vodě. Bar přechází i do suterénu, kde je také umístěna technologie budovy a sklady.

Objekt výstavní haly je navržen kompletně ze železobetonu s hlavní nosnou železobetonovou skořepinou tl. 300mm, která tvoří zároveň kompletní zastřešení objektu. Skořepina je založena z jedné strany na hlubinných základech - mikropilotách a ze strany druhé na pasech. Konstrukční systém byl volen kombinovaný -- stěny plus sloupy. Železobetonová stěna tloušťky 200mm se nachází na západní straně objektu. Suterénní stěny jsou navrženy v tloušťce 300mm. Naopak uprostřed dispozice se nachází sloupy průměru 250mm z důvodu uvolnění dispozice. Stropní desky jsou železobetonové, křížem vyztužené v tloušťce 250 a 300mm.

Obvodové pláště v objektech byly tepelně dimenzovány na doporučené hodnoty. Střešní (fasádní) plášť výstavní haly je navržen z tepelněizolačních fasádních desek Module4 s matnou povrchovou nerezovou úpravou a doplňuje ho tepelná izolace. Nosnou konstrukci tvoří železobetonová skořepina. Prosklený plášť je navržen z ocelových profilů Jansen.

Konstrukční řešení sportovního zázemí je velmi podobné. Zastřešení zde tvoří také železobetonová skořepina se stejným opláštěním. Stropní deska tl. 250mm je železobetonová, křížem vyztužená a nesou jí železobetonové stěny tl. 200mm.

Rozhledna je kompletně navržena z oceli. Hlavní nosný prvek zde tvoří ocelová výtahová šachta tl. 5mm. Do té jsou v jednotlivých patrech kotveny podesty. Ztužujícím prvkem je profilovaná obálková konstrukce, která je také v každém podlaží propojena s hlavním nosným sloupem.

zpět na portfolio